Śląsk, jakiego nie znacie!
Hej!
Co tam u Was? Po pierwsze, muszę Wam powiedzieć, że posty będą mniej więcej w takich odstępach czasowych, a to dlatego, że trochę dużo rzeczy mam teraz na głowie, a chcę aby to co do Was piszę było przemyślane, a nie zrobione ze zwykłego obowiązku ;) Chcę być na bieżąco i będę robić wszystko, aby być! No i tutaj druga sprawa, mam dla Was coś nowego! Pisałam o tym na FB ;) Pamiętacie mój post o Śląsku? Jeżeli to nie, to zapraszam, myślę, że to jest bardzo dobry wstęp do tego, co znajdzie się w dzisiejszym tekście (Pozdrowiom Wos gorko i serdecznie ze Ślonska). Pisałam tam o początku znajomości z pewnym panem, Ślązakiem, otóż znajomość się rozwinęła i postanowiliśmy połączyć nasze zainteresowania. Ten post i kolejne (jeżeli Wam się spodoba, a mam nadzieję, że tak) powstają ze współpracą z Nim. Chciałaby pokazać Wam Śląsk, ale trochę od innej strony. Bardzo lubię zwiedzać miasta z dala od tych atrakcji turystycznych i rzeczy, które trzeba zobaczyć. Wiadomo, to też jest w kręgu moich zainteresowań i często brakuje czasu na zapuszczenie się w uliczki mieszkalne, ale kiedy tylko mogę to staram się oglądać to jak ludzie żyją w danym miejscu. Nie chcemy pokazywać Wam rzeczy, które i tak jesteście w stanie zobaczyć jak odwiedzicie Śląsk (zachęcam!), chcemy pokazać Wam duszę Śląska i pozostałości po historii, bardzo ciekawej historii! Podzielić się naszymi odczuciami, spostrzeżeniami i oczywiście zdjęciami ;) Jako, że jest to blog o pocztówkach to również one się pojawią ;) Mam nadzieję, że taka propozycja przypadnie Wam do gustu i od razu przygotowuję, to będzie długi post!
Na pierwszy ogień idzie Zabrze, a przede wszystkim Zaborze.
Pierwszym punktem był dworzec (to jest bardzo logiczne, ponieważ musieliśmy jakoś dojechać) i tutaj już mam dla Was pierwsze zdjęcie.
Pierwszym punktem był dworzec (to jest bardzo logiczne, ponieważ musieliśmy jakoś dojechać) i tutaj już mam dla Was pierwsze zdjęcie.
![]() |
Obowiązujący herb Zabrza. |
Jeżeli chodzi o hasło "chwała górnikom" to mamy dla Was ciekawostkę. Na dachu pewnego budynku w Zabrzu widniał ogromny neon z właśnie takim napisem. Piotrek mówi, że Jego mama na własne oczy widziała, że przez awarię lub sabotaż (nie wiadomo) zgasły dwie pierwsze litery. Sami możecie się domyślać jaki napis pozostał.
W okolicach dworca znaleźliśmy sklep z płytami winylowymi. Bardzo klimatyczne miejsce, gdzie kupicie używane płyty, ale nie zniszczone. Można przesłuchać i przetestować swój wybór oraz zasięgnąć porady. My nie wyszliśmy stamtąd z pustymi rękami, oto co udało się znaleźć.
![]() |
moja muzyka, moja wolność - Józef Skrzek
Nagranie z koncertu w Chorzowie w Planetarium. Druga część koncertu została spowolniona, aby cała strona B została zajęta. Jeżeli chce się posłuchać jak to było w rzeczywistości to należy stronę B odtworzyć na 45 obrotów, jak dla singli, zamiast na 33.
|
Przeszliśmy się uliczkami, które nie należą do zadbanych i dobrze utrzymanych, ale mają w sobie urok i oczywiście ducha Śląska. Odwiedziliśmy szkołę, do której uczęszczał Piotrek. Ze zdziwieniem odkryliśmy, że poznała Go pani sprzątaczka (musiał być niezłym urwisem). Powiedziała, że bardzo by chciała by ta śląska mentalność wróciła i to wszystko teraz zależy od nas - młodych! Chcemy podjąć to wyzwanie!
![]() |
Tutaj była kiedyś przepiękna kostka brukowa. |
![]() |
Na Śląsku swego czasu bardzo popularna była hodowla gołębi ;) |
![]() |
![]() |
Tutaj nasze ucieszone mordki, mimo zamarzających palcy i topniejącego śniegu :p |
![]() |
Pějter z mapą |
![]() |
Pozostałość napisu obok gmachu Konsorcjum Ochrony Kopalń na Lompy. informującego o schronie przeciwlotniczym dla dwudziestu pięciu osób. |
![]() |
Ratusz w Zabrzu,dawny budynek dyrekcji Huty Donnersmarck, później Huty Zabrze.
Raz do roku, w Nowy Rok odgrywają z niego zabrski hejnał na cztery strony świata.
|
![]() |
![]() |
Ten budynek jest szczególnie ważny dla mnie, jest to poczta. Nie muszę tłumaczyć czemu tak jest :P |
Tyle na dziś, przepraszam za jakość zdjęć, ale aparat w telefonie to jedyne co miałam. Mam nadzieję, że Wam się podobała wirtualna wycieczka po Zabrzu i warto było na nią czekać ;)
Post powstał przy współpracy z Piotrem. Możecie Go znaleźć również na youtube, gdzie przybliży Wam Ślonsko godka Ślabikorzowo czytanka.
Oczywiście mam pocztówki!
Cześć!
Bardzo fajny post. I super sprawa, że połączyłaś z kimś pasję i razem tworzycie coś nowego ;) Trzymam kciuki za dalszą współpracę i czekam na nowe posty
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten post, ponieważ dowiedziałam się wiele nowego o Śląsku, a Zabrze poznałam nieco bliżej. Nigdy nie byłam w tym mieście, jednak dla takiej wieży ciśnień byłabym w stanie to zrobić, jest piękna :) Te dachy targowiska hmm muszę przyznać, że myślałam, że to lodowiska są :D
OdpowiedzUsuńSuper pomysł na współpracę! Trzymam kciuki i czekam na inne wspólnie stworzone posty :)
A mnie te dachy bardziej skojarzyły się z garażami :p
Usuńbardzo fajny pomysł, mam nadzieję, że seria rozwinie się o pokażecie nam we dwójkę kolejne ciekawe miejsca na Śląsku. jeśli o mnie chodzi to sporo miejsc znanych, bo mieszkając w Katowicach często w Zabrzu bywałam więc miło było znów, przynajmniej wirtualnie, pospacerować po starych kątach. za co serdecznie dziękuję :)
OdpowiedzUsuńO tak, będziemy pisać dalej! Mamy tyle pomysłów, ale czasu brakuje :(
UsuńZabrze jak i Śląsk ma właśnie takie klimaty jak na zdjęciach :)
OdpowiedzUsuńPowoli się to niestety traci :(
UsuńPamiętam jak kiedyś GPS pokierował nas z autostrady do Zabrza i byłam przerażona. Bałam się że zza rogu wyskoczy jakiś morderca :D
OdpowiedzUsuńChyba, aż tak źle nie jest? :D
UsuńBardzo lubię takie posty, dzięki którym mogę poznać zakątki, które znajdują się tak daleko od mojej miejscowości. Śląsk jest dość bogaty w fakty historyczne, więc z ciekawością czekam na kolejne odcinki ;) Tak faktycznie niewiele wiem o Twoim regionie, najbliższa mi jako harcerce, jest historia obrony Wieży spadochronowej. Bardzo lubię tę piosenkę: https://www.youtube.com/watch?v=q-MTzhjOp1A, która właśnie opowiada o tej obronie.
OdpowiedzUsuńMiło mi, że Ci się podoba i postaramy się pisać dalej ;) Piękna piosenka!
Usuń